Atomun Boyutları Hakkında Bilgi

Hiç atomun ne kadar küçük olduğunu düşündünüz mü? Atomun boyutları o kadar küçük ki gözle görülemez düzeyde yer alıyor. Birazdan sizlere bu konuyu daha iyi açıklayacağız fakat öncelikle atom hakkında kısa bir bilgi sunalım.

Atom, maddeleri oluşturan bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde proton, elektron ve nötron yer alıyor. Proton ve nötron atomun çekirdeğini oluştururken elektron çevresinde dolaşıyor. Atomun içerisinde devasa bir boşluk yer alıyor. Boşluk o kadar geniş ki atomun çekirdeği bu boşlukta küçücük bir nokta kadar görünür. Yani bize göre küçük görünen atomun içi de devasa bir boşluğa ev sahipliği yapıyor.

Atomun Gerçek Boyutları

Atomun çapının ne kadar olduğu hakkında internet üzerinde pek bir bilgiye rastlanmıyor olabilir. Çünkü biz de arama yaptığımızda düşündüğümüz gibi bir kaynağa ulaşamadığımız için bu konuyu açma kararı aldık. Her atomun boyutu farklı olmaktadır. Bazıları daha geniş iken bazıları daha küçük olarak karşımıza çıkıyor.

Helium atom QM.svg

Atomlar genel olarak nanometrenin altında bir boyuta sahiptir. Nanometrenin altında ise pikometre yer alıyor. Bu konuda bazı atomların boyutlarından bahsedeceğiz. Bir helyum atomunun çapı 62 pikometre olarak yer alıyor. Proton ise 1.7 femtometre olarak ölçülmektedir. Yani pikometrenin bir alt ölçü birimidir.

Uranyum atomu ise oldukça büyük bir atom olmaktadır. Uranyumun çapı 312 pikometre olarak yer alıyor. Kalsiyumun çapı ise 360 pikometre olarak yer alıyor. Kısacası özet geçmek gerekirse bazı atomlar büyük bazıları daha küçük boyuta sahip olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*