Bilim İnsanlarını Şaşırtan Elektron Deneyi

Kuantum dünyası, ilginç bir deney ile gündeme geldi. Bilinen fizik herkesin bildiği şekilde işlerken kuantum fiziği gizemli olaylarla dolu bir evren. Örneğin elektron aynı anda hem burada hem de orada olabiliyor. Bilim insanlarının geçmişte elektronlarla yaptığı bir deney ilginç bir sonuç verdi.

Bilim İnsanlarını Şaşırtan Kuantum Deneyi

Deneyin ilk aşamasında bir duvarın arasından toplar atıldı ve duvarda topun vurduğu iz kaldı. Sonrasında duvara iki delik açıldı. Bu aşamada duvarda iki iz oluştu.

Deneyin diğer aşamasında ise su dalgaları ile test yapıldı. Tek bir delikten su dalgası geçtiğinde dalga tek bir şekilde yayılırken iki delikli bir duvarda dalgalar kesişme noktası ile daha çok dalga oluşturdu.

Deneyin son aşamasında ise kuantum evrenine inildi ve elektronlar tek bir delik arasından atıldı. Buraya kadar her şey normal. İkinci bir delik açıldığında ise elektronlar duvarın her yerinde iz oluşturuyor. Adeta bir su dalgası gibi yayılıyor. Deneyin ilginç olan kısmı ise bir gözlemci konulduğunda duvarda 2 iz oluşması.

Bazı uzmanlar bunun nedeni olarak elektronların birden fazla olasılığa göre hareket ettiğini açıklasa da bir gözlemci konulduğunda bu şekilde olmasını tam olarak açıklayamıyorlar. Kuantum evreninde keşfedilecek çok şey var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*