Disk bölümü oluşturmak

Disk bölümü oluşturmak için yapılması gereken bazı adımlar bulunuyor. Aslına bakılırsa oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor. Hemen konumuza geçelim ve size disk bölümü oluşturma, disk bölümü kaldırma ve bazı birkaç işlemden bahsedelim.

Disk bölümü oluşturmak

Öncelikle başlat menüsüne tıklayın. “Sabit disk” yazın ve sonrasında “Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” uygulamasını başlatın. Uygulamada diskler görülüyor. Disk bölümü oluşturmak için boş disk alanı olması gerektiğini unutmayın.

İlk olarak diskin ayrılmamış kısmına sağ tıklayın. “Yeni Basit Birim” butonuna basıp devam edin. Birim boyutu belirleme kısmında ne kadar boyut ayrılmak isteniyor ise bölüm için o kadar bölüm belirleyin. Sonrasında adımları tamamlayın. Disk bölümü oluşturulmuş olacak.

Disk bölümü kaldırmak

Disk bölümü kaldırmak oldukça kolay. Yapılması gereken tek şey kaldırılmak istenen bölüme sağ tıklayıp diskin o bölümünü kaldırmak. Bu işlemin diskin o bölümünü tamamen sildiğini unutmayın.

Disk bölümü genişletme ve küçültme

Disk bölümü genişletmek ve küçültmek için yapılması gereken şey disk bölümüne sağ tıklayıp “Birimi Genişlet” veya “Birimi Küçült” seçeneğinden birine tıklamak. Birimi genişletmek için bölümlendirilmemiş yer olması gerektiğini unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*