Diskin çalışma mantığı hakkında bilgi

Diskin çalışma mantığı

Diskin çalışma mantığı ile ilgili sizlere bu konuda bilgi vermek istiyoruz. Umarız bu konu sizler için faydalı bir yazı olur.

Disk, bir işletim sistemi için büyük bir öneme sahip. Çünkü verilerin depolanması işlemi diskler sayesinde yapılıyor. Disk ile RAM donanımının depolama birimi olduğunu da belirtmek gerekiyor fakat disk veriyi üzerinde tutarken RAM üzerindeki bilgiler açık olduğu süre boyunca kalır.

Diskin çalışma mantığı

Disk, aslına bakarsak verileri makine dili olarak tutuyor. Yani her bir veri 0 ve 1’lerden oluşuyor. İşletim sistemi bu konuda bir çevirme yaparak makine dilinin insanların anlayabileceği bir şekle dönüşmesini sağlıyor. Örneğin işletim sisteminde bir not defteri açıldığında ve bazı yazılar yazıldığında her bir karakterin 0 ve 1’lerden oluşan ifadesi yer alıyor. Disk, bu dosyayı bu şekilde depoluyor. Dosya çekilirken de karşılığına göre kullanıcıya gösteriliyor. Tabii bu konuda pek çok faktör var. Örneğin dil seçeneği. Kullanıcı hangi dil seçeneğini kullanıyor ise o şekilde bir görünüm alıyor.

Diskin çalışma mantığı

Diskler günümüzde pek çok türe sahip. En çok kullanılan masaüstü ortamında SSD ve HDD olarak bizleri karşılıyor. Mobilde ise UFS sistemi tercih edilebiliyor. SSD, HDD’ye göre daha hızlı olsa da maliyet bakımından henüz yeterince uygun fiyata sahip değil. Bunun yanı sıra SATA SSD’ler ile M2 SSD’lerin fiyatlarının birbirine yakın olduğunu söylemek gerekiyor. Bu konuda sizlere diskin çalışma mantığı hakkında bilgi verdik. Artık bu konuyu daha iyi anlıyor olmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*