İç mimarlık hangi yazılımlar ile yapılır?

İç mimarlık ile uğraşan mimarlar için birçok yazılım bulunmaktadır. Bu tür yazılımlardan faydalanan mimarlar elbet kolay bir yoldan geçmemiştir. Normal bir birey bu tür yazılımları kullanması için mimarlığa ve mimarlık tekniklerine hakim olmak bir yana yazılıma da hakim olmalıdır. Mimarlık detay gerektiren bir iştir ve iç mimarlık ile uğraşanlar bunu çok iyi bilir. Bu konuda mimarların kullandığı ve mimarlık için kullanılabilen yazılımlardan bahsedeceğiz.

İç mimarlık yazılımları

Ücretsiz 3 boyutlu modelleme uygulaması olan Blender, bazı mimarların tercihi bir yazılım olmaktadır. Mimarlar genellikle daha profesyonel yazılımlar kullansa da henüz işin başında olanlar bu tür ücretsiz ve kaliteli yazılımları tercih etmektedir. Blender, modelleme alanında birçok özellik sunar. Modellemenin yanı sıra model için doku hazırlama, animasyon yapma, video düzenleme ve efekt üretme gibi çeşitli özellikleri de içerisinde barındıran geniş çaplı bir uygulama olmakta. 3ds Max, modelleme alanında kullanılan profesyonel yazılımlardan birisi olmakta. Mimarlar ve mühendisler için ideal bir uygulama olan 3ds Max, gerçekçi bir şekilde 3 boyutlu modellerin ve dokuların oluşturulabildiği kaliteli bir yazılım olarak önümüze çıkmakta. 3 boyutlu sanal tur sistemi barındıran yazılım, mimarlar için müşteriye projenin 3 boyutlu tasarımını gösterirken çok işe yaramakta. Mimarların iç mimaride işine yarayan bir diğer yazılım ise AutoCAD olmakta. 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizimlerin oluşturulabildiği bu uygulamada çizim karşılaştırma, çizelge oluşturma, eklenti sistemi ve API gibi birçok özellik bulunur. Özel araç setleri sayesinde daha iyi geliştirmelerin yapılabildiği AutoCAD yazılımında kat planı çizme, elektrik hattı döşeme, mekanik çalışma, boru döşemeleri ve harita düzenlemeleri gibi birçok işlev yer almakta.

Autodesk Maya, mimarların tercih ettiği bir diğer modelleme yazılımı olmakta. Bu uygulamayı tercih eden mühendislerin genel amacı modellemelerin animasyon içermesini sağlamak yani hareket eklemektir. Bununla birlikte efekt desteği sunulabilen modeller daha kaliteli ve daha güzel bir hale gelmektedir. Mimarlar ve mühendisler Autodesk Maya ile birlikte modellerini canlandırabilecek, ilgi çekici tasarımlar yapabilecek. Işın izleme teknolojisi ile modellerin daha gerçekçi yansımalara sahip olduğu Maya uygulamasında müşterilere daha etkili proje tasarımları göstermek mümkün hale gelmekte. Bir diğer yazılım ise bir zamanlar Google’a ait olan Sketchup olmakta. Kolay bir şekilde çizimin yapıldığı bu yazılım, rahat bir şekilde kullanımı ile dikkat çekmektedir. Model üretmenin kolay olduğu bu yazılım, birçok mimarın işine yaramış bir yazılım. Blok oluşturma, genişletme, blok kesme, kat oluşturma, alan düzenleme, doku ekleme gibi birçok özelliğin bulunduğu bu yazılım günümüzde ücretli olarak hizmet vermekte.

Ücretli ve profesyonel yazılımların dışında daha sade ve daha basit olarak da birçok yazılım bulunmakta. Bu yazılımlar arasında ücretsiz olması ile bilinen Sweet Home 3D yer alır. Bina iç dekorasyonu yapmak isteyenlerin tercih edebileceği basit bir yazılım olan Sweet Home 3D, daha çok bu işe yeni başlayan ve mimarlık alanında kendini geliştirmek isteyenler için uygun bir modelleme yazılımı olmakta. Yazılımın genel amacı hazır modeller arasından veya dışarıdan eklenen modellerin çizilen bir bina içerisine eklenmesidir. Uygulama içerisinde bulunan hazır dokular sayesinde kullanıcılar bu dokulardan yararlanabilir veya farklı bir doku ekleyebilir. FreeCAD bilinen bir diğer modelleme yazılımı olmakta. Ücretsiz ve açık kaynak olması ile bilinen bu uygulama, 3 boyutlu modellemeler yapmanıza olanak sağlıyor. Mimari alanda da kullanılabilen bu yazılım, detaylı tasarımların da yapılabilmesine olanak tanımakta. Mobil uygulama olarak kullanılan bir diğer uygulama da AutoCAD olmakta. Ücretsiz olarak telefona kurulabilen yazılım, hem çizim incelemeye hemde çizim düzenlemeye yaramakta. Bununla birlikte yeni çizim oluşturma, ölçüm yapma, tasarımları paylaşma, PDF veya DWF olarak çizme gibi birçok özellik ile mimarlara destek sağlamakta. Ücretsiz olmasının yanı sıra yükseltme yapmak isteyenler uygulamada daha fazla özelliğe kavuşur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*