Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Pek çok kişi kilo vermek için çeşitli yöntemler deniyor ama başarılı olamıyor mu? Kilo vermek istiyorsanız öncelikle buna inanmalısınız. İnanmak kilo vermenin ilk adımıdır. Kilo verme konusunda kendinizi motive etmeli, bu hedefe ve programa sadık kalmalısınız.

Kilo vermek için öncelikle kilo hakkında metabolizma ve kalori konusuna hakim olmalısınız. Kalori, size kilo yapan bir enerji olarak tanımlanabilir. Kalori alımı arttıkça kilo alımı da artar. Her insanın günlük kalori ihtiyacı farklı olmaktadır. Yetişkin bir insan da kalori ihtiyacı ortalama 2.000-2.400 arası olarak değişiyor.

Kendi kalori miktarınızı hesaplayabilmek için öncelikle her yediğiniz besinin kalorisini ölçmelisiniz. Örneğin ilk gün 2.000 kalorilik yiyecek ve içecek tüketin. Su ve soda gibi bazı besinlerin kalorisi çok düşüktür, hatta kalori içermemektedir. Bunu da göz önünde bulundurun. Eğer 2.000 kalori aldığınızda kilo almadıysanız kalori miktarını 1.500-1.800 arası almaya devam edin ve 2. gün bu şekilde test edin. Eğer kilonuz artıyor ise yine aynı şekilde devam edin. Kilonuz azalıyor ise her gün bu şekilde yiyebilirsiniz.

Bu konuda bilmeniz gereken şey kendi sağlığınıza dikkat ederek ne kadar hızlı kilo vermek istiyorsanız günlük kalori miktarını da o kadar düşürün. Bu aşamadan sonra ister yağlı yiyin ister meyve sebze gibi ürünlerle karnınızı doyurun günlük kalori miktarını aşmadıkça kilo alma derdiniz olmayacak. Kilolu olan insanlar için kilo vermek bu kadar kolay.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*