Kuantum Bilgisayarın Çalışma Mantığı

Kuantum teknolojisi, günümüzde bilim insanlarının üzerinde emek sarf ettiği bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Atom altı dünyasında yaşanan ilginç olaylara verilen isim olan kuantum dünyası, kuantum fiziği ile de uzmanların ilgisini çekiyor. Kuantum bilgisayar ise bu dünya ile ortaya çıkmış durumda.

Kuantum Bilgisayarlar

Kuantum bilgisayarlar, normal bilgisayarlara göre kat kat daha güçlü olan, süper bilgisayardan bile çok güçlü olan ve kuantum teknolojisinden yararlanan makineler olarak karşımıza çıkıyor.

Kuantum Bilgisayar İçin Hangi Yan Sanayiler Gerekiyor | by Zeki Seskir |  Düzensiz

Normal bilgisayar ile kuantum bilgisayar arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz. Normal bilgisayarların temelinde makine dili yatıyor. 0 ve 1’lerden oluşan bu veriler yazılımı meydana getiriyor. Bu veriler depolama alanlarında tutuluyor ve bu şekilde çalışıyor.

Kuantum bilgisayarlarda ise 0 ve 1’in yanı sıra 0 ve 1’in aynı anda bulunduğu bir veri şekli de yer almakta. Bu konuya gerçek hayattan bir örnek vermek gerekirse bir oda düşünün. O odanın ışığı normal bir bilgisayara göre ya açık ya kapalı. Kuantum bilgisayara göre aynı anda hem açık hem de kapalı olabiliyor. Kuantum dünyasında çözülmesi gereken daha çok gizem var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*