Kuantum Fiziği Nedir?

Kuantum fiziğini daha iyi anlamanız için öncelikle gerçek fizikten bahsetmeliyiz. Fizik yasalarını biliyor olmalısınız. Yer çekimi, itme ve çekme kuvveti vs. Bu gibi fizik durumları normal fizik olarak kabul ediliyor. Örneğin bir topu bıraktığınızda yere düşüyor.

Kuantum fiziğinde ise durum daha farklı olmaktadır. Kuantum evreni olarak da bilinen kuantum fiziğinde bizleri bambaşka bir dünya bekliyor. Kuantum fiziği, atom altı dünyasındaki fizik yasalarına verilen isim. Gerçek fizikten daha farklı işlediği için bu adla anılmaktadır.

Bildiğiniz üzere etrafınızda gördüğünüz her şey atomlardan oluşuyor. Örneğin bilgisayar faresi atomlarla çevrili bir donanım. Atomların birleşimi eşyaları oluşturuyor. Atomların altına indiğimizde ise ilginç gerçek ortaya çıkıyor.

Atom altı dünyası veya kuantum dünyası olarak bilinen bu yerin normal fizikten farklı olmasının sebebi kuantum fiziğinin farklı işleyişidir. Atomun altında elektron, proton ve nötron bulunuyor. Proton ve nötron merkezde bulunurken elektron atomun çevresinde dönüyor. İşte her şey burada başlıyor. Elektron aynı anda birden fazla yerde bulunabiliyor ve anında ışınlanabiliyor. Yani elektron hem burada hem de orada olabiliyor.

Sicim Teorisi ve Çoklu Evrenler Kuramı - YouTube

Kuantum fiziği uzun ve karmaşık bir konu olduğu için en sade haliyle anlattık. Kuantum teknolojileri günümüzde geliştirilmeye devam ediliyor. Kuantum işlemci, kuantum bilgisayar, kuantum internet gibi yeniliklerde halen ilerlemeler sürüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*