RAM çalışma mantığı

RAM çalışma mantığı

RAM çalışma mantığı pek çok kişinin merak ettiği bir konu olmakta. RAM’ler ve çalışma mantığı ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyoruz.

RAM, bellek çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. RAM ile birlikte kullanıcılar işlerini daha hızlı bir şekilde halleder. Aslına bakarsak HDD ve SSD gibi depolama birimleri de RAM gibi bir depolama birimi fakat aradaki en önemli fark RAM’lerin kat kat daha hızlı olması ve farklı özelliklere sahip oluşu. Bu da belleklerin önemini vurgulayan bir durum.

RAM çalışma mantığı

RAM donanımının çalışma mantığı

Bir bilgisayarda yazılım başlatıldığında yazılım açıkken pencere kısmı bellek üzerinde yer alır. Değişkenler ve çeşitli veriler de RAM üzerinde bulunur. Bunu şu şekilde açıklayalım. Eğer programlama yaparken bir değişken oluşturulursa bu değişken RAM üzerine kayıt ediliyor. Değişken önemli ise uygulama kapatılmadan önce diske kayıt edilip uygulama başlarken diskten çekilir. Tabii optimizasyon amaçlı her şeyi RAM üzerine çekmemek lazım. Daha doğrusu gerektiğinde çekip temizlemek mantıklı bir çözüm olacak.

Örneğin RAM bir veriyi tutacak diyelim. Önce işlemciye komut gider. İşlemci komutu işler ve RAM ile ilgili kısmı donanıma gönderir. Donanım, bu veriyi kendi hafızasına kaydeder. Gerektiğinde ise bu veri güncellenir veya kaldırılabilir. Kısacası önce işlemci komutu çalıştırır, sonra RAM veriyi hafızasına ekler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*