Ücretsiz Yazılımlar

Dünyada ücretli ve lisans gerektiren yazılımların yanı sıra ücretsiz olarak hizmet veren birçok yazılım bulunuyor. Bu konuda her türden bir veya birkaç yazılım önereceğiz.

Belge Düzenleme

Microsoft Office sıkça bilinen bir belge düzenleme aracı olsa da eğer ücretsiz ve kaliteli bir yazılım arıyor iseniz en çok tercih edilenler arasında Google Docs yer alıyor. Bunun yanı sıra LibreOffice sıkça kullanılan bir diğer belge düzenleme aracı olmakta. Bu yazılımların içerisinde belge, tablo, çizim ve veritabanı düzenleme gibi çeşitli yazılımlar da bulunuyor.

Yazılım Programlama

Microsoft Visual Studio Microsoft tarafından sağlanan kaliteli bir yazılım programlama aracıdır. C#, C++, JavaScript gibi içerisinde birçok dili barındıran yazılım ile görsel bir şekilde programlama yapmak mümkün.

Oyun Programlama

Unity ve Unreal Engine ücretsiz bir şekilde oyun yapıp satmanızı sağlayan popüler yazılımlar arasında yerini alıyor. Unity çok büyük bir firma olduğunuzda ise sizden küçük bir ücret talep edebilir. Unreal Engine tercih edenler de ise olay daha farklı gerçekleşir.

Grafik Tasarım

Bu konuda bilinen birçok yazılım bulunuyor. Bu yazılımlardan bazılarını saymak gerekirse GIMP, Pixlr Editor, Paint.net gibi yazılımlar bu alanda popüler yazılımlar arasında yerini almakta.

Modelleme ve Animasyon

Blender hem kalite ve performans açısından güzel bir yazılım hem de görünüm ve arayüz açısından kullanıcıya yakın bir uygulama olarak en çok tercih edilen ücretsiz modelleme yazılımları arasında karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda kendini aşan uygulama gittikçe gelişerek daha iyi bir hale geldi. Blender ile yalnızca modelleme değil animasyon, oyun ve video düzenlemesi de yapılabiliyor.

İşletim Sistemi

Eğer Windows işletim sistemine alternatif bir işletim sistemi arıyor iseniz ve web yazılımlarını ağırlıklı olarak tercih ediyorsanız Linux önerilir. Pek çok firma Linux yazılımları üretse de bazı oyunlar ve yazılımlar Linux işletim sisteminde bulunmayabilir. Bu durumda kullanıcılar ya alternatiflerini kullanacak ya da web üzerinden yazılımlar kullanacak. Bir oyuncu iseniz Linux işletim sistemine geçerken bir kez daha düşünmeli, araştırma yapmalı veya ikincil bir işletim sistemi olarak Linux kullanmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*