Windows 10 hızlandırma

Windows 10 hızlandırma, kullanıcıların en çok yapmak istediği işlerden birisi olmakta. Bunun sebebi insanların bilgisayar kullanırken zaman zaman yavaşlama ile karşılaşmaları. Aslına bakarsak bu gibi sorunların nedeni Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminde bazı kullanıcılar için gereksiz olan pek çok şeyi çalıştırıyor olması. Telemetri hizmeti, Windows Update, Windows Search ve SysMain gibi birçok hizmet bazıları için işe yarasa da her kullanıcı kullanmıyor olabilir. Özellikle eski sistemler bu hizmetler ve daha fazlası aktif iken daha ciddi performans sorunları ile karşılaşabiliyor. Bu konuda yapılabilecek pek çok etkili yöntemden bahsedeceğiz.

Windows 10 hızlandırma adımları

İlk yöntemimiz görev yöneticisine girip başlangıç sekmesindeki uygulamaları kapatmak. Buradaki uygulamaların hepsini kapatmak sistemin hızlanmasına yardımcı olur fakat kullanıcı isteğe bağlı olarak bazı uygulamaları açık bırakabilir. Özellikle başlangıçta kullanılmayan uygulamaların buradan kapatılıp elle açılması tavsiye edilir.

Bir diğer yöntem Çalıştır uygulaması üzerinden “msconfig” yazarak bu uygulamaya girmek. Uygulamanın hizmetler sekmesine gelerek Microsoft hizmetlerini devre dışı bırakmak ve gereksiz olan tüm hizmetleri kapatmak gerekir.

Yapılabilecek bir diğer adım Çalıştır uygulaması üzerinden “services.msc” yazıp bu uygulamayı başlatmak ve kullanılmıyor ise “SysMain” ve “Windows Search” hizmetlerini kapatmak. Ek olarak kullanıcı gereksiz hizmetleri de kapatabilir. Windows Update ve telemetri hizmeti kapatılsa da tekrar açılacağı için bunlarla uğraşmaya gerek bulunmuyor fakat kullanıcı isterse telemetri hizmetini aktif olduğunda görev yöneticisinden kapatabilir. Güvenlik açısından güncellemelerin sorunsuz bir güncelleme ise yapılması gerekir.

Bu yöntemler dışında SSD, işlemci ve RAM gibi çeşitli donanım yükseltmeleri yapmak işe yarayabilir. Çok eski bilgisayarlarda ve özellikle HDD bulunan sistemlerde yavaşlık daha ciddi seviyelerde olabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*